Recom Power REC7.5-1215DRW/H3/A/M
REC7.5-1215DRW/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1215DRW/H3/A/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-15V
Datasheet Download
REC7.5-1215DRW/H3/A/M.pdf
Availability of REC7.5-1215DRW/H3/A/M
QUANTITY
REC7.5-1215DRW/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1215DRW/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1215DRW/H3/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC7.5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA, 250mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1215DRW/H3/A/M
Related LinksREC7.5-121, REC7.5-1215DRW/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1215DRW/H3/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-1215DRW/H3/A/M
FIXED IND 3.3UH 130MA 430 MOHM datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
RES 4.6K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A TO262F datasheet.pdf
CONN RP-TNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 0.6MM R/A SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf