Recom Power REC7.5-1215SRW/H2/A/M
REC7.5-1215SRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1215SRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC7.5-1215SRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC7.5-1215SRW/H2/A/M
QUANTITY
REC7.5-1215SRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1215SRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1215SRW/H2/A/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1215SRW/H2/A/M
Related LinksREC7.5-121, REC7.5-1215SRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1215SRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-1215SRW/H2/A/M
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
BOX RECPT KIT datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS SMD 24V datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN RA datasheet.pdf