Recom Power REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
QUANTITY
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
Related LinksREC7.5-123.3S, REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/CTRL
RES 75 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
3PHASE REVERSING CONTACTOR datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 14POS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf