Recom Power REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M.pdf
Availability of REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
QUANTITY
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC7.5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
Related LinksREC7.5-123., REC7.5-123.3SRW/H1/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-123.3SRW/H1/A/M
RES 12.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
PRINT CIR CLEANING BRUSH 6A VFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP LP 200KHZ 5.5V datasheet.pdf