Recom Power REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL
REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL
QUANTITY
REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL
Related LinksREC7.5-123.3S, REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-123.3SRW/H3/A/M/CTRL
CONN HEADER LOPROFILE 12POS .100 datasheet.pdf
IC REG BST SWITCHD CAP INV 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.3X3.4MM HI CUR SMT datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
HD-I 5SMPO100F130F LEADMAKER datasheet.pdf
CAP FILM 560NF5%275VAC RADIAL datasheet.pdf