Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C7V5-HE3-18
AZ23C7V5-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C7V5-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C7V5-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C7V5-HE3-18
QUANTITY
AZ23C7V5-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C7V5-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C7V5-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)7 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C7V5-HE3-18
Related LinksAZ23C7V, AZ23C7V5-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C7V5-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C7V5-HE3-18
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.210" 3/5MM 2L datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC1004S030 datasheet.pdf
STATIC DSSPTV SLF STICK NOTES datasheet.pdf
SMA CONV ADPTR datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 9SRT datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf