Recom Power REC8-1205SRW/H2/A/M
REC8-1205SRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC8-1205SRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 8W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC8-1205SRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC8-1205SRW/H2/A/M
QUANTITY
REC8-1205SRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC8-1205SRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC8-1205SRW/H2/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC8
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC8-1205SRW/H2/A/M
Related LinksREC8-1205, REC8-1205SRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC8-1205SRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC8-1205SRW/H2/A/M
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14SO datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANSDCR AC 4-20MADC OUT 3PHASE datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.82 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 5POS PIN datasheet.pdf