Recom Power REC8-123.3SRW/H3/A/M
REC8-123.3SRW/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC8-123.3SRW/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 8W 12VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC8-123.3SRW/H3/A/M.pdf
Availability of REC8-123.3SRW/H3/A/M
QUANTITY
REC8-123.3SRW/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC8-123.3SRW/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC8-123.3SRW/H3/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-15 Watts DC/DC Converters for Medical and Telecom Markets
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC8
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.6A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC8-123.3SRW/H3/A/M
Related LinksREC8-123.3, REC8-123.3SRW/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC8-123.3SRW/H3/A/M Details Description
Related parts for REC8-123.3SRW/H3/A/M
IDC CABLE - MKC10A/MC10G/MKC10A datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 60V 0.11A RADIAL datasheet.pdf
IC DELAY LN 10TAP 100NS 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
INTERMEDIATE JOINT 4981 SERIES datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.19A 305 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
TV 27C 19#20 4#16 4#12 PIN REC datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf