Texas Instruments REF1004C-1.2
REF1004C-1.2 picture photo
Mfg. Part Number
REF1004C-1.2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC
Datasheet Download
REF1004C-1.2.pdf
Availability of REF1004C-1.2
QUANTITY
REF1004C-1.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REF1004C-1.2
Internal Part NumberEIS-REF1004C-1.2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.235V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.3%
Temperature Coefficient20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz60µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode10µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REF1004C-1.2
Related LinksREF100, REF1004C-1.2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REF1004C-1.2 Details Description
Related parts for REF1004C-1.2
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 43UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
USB RECEPT datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 6CH 70MSPS datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf