Texas Instruments REG101UA-2.8/2K5
REG101UA-2.8/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
REG101UA-2.8/2K5
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
REG101UA-2.8/2K5.pdf
Availability of REG101UA-2.8/2K5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
REG101UA-2.8/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG101UA-2.8/2K5
Internal Part NumberEIS-REG101UA-2.8/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)130mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG101UA-2.8/2K5
Related LinksREG101UA, REG101UA-2.8/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG101UA-2.8/2K5 Details Description
Related parts for REG101UA-2.8/2K5
EMITTER IR 935NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN RA datasheet.pdf