Texas Instruments REG1117F-3.3KTTT
REG1117F-3.3KTTT picture photo
Mfg. Part Number
REG1117F-3.3KTTT
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK
Datasheet Download
REG1117F-3.3KTTT.pdf
Availability of REG1117F-3.3KTTT
QUANTITY
REG1117F-3.3KTTT Order Process
Ship out your order
Specifications of REG1117F-3.3KTTT
Internal Part NumberEIS-REG1117F-3.3KTTT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG1117F-3.3KTTT
Related LinksREG1117F, REG1117F-3.3KTTT Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG1117F-3.3KTTT Details Description
Related parts for REG1117F-3.3KTTT
TRIMMER 1M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE IMMERS RESIS .650" datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf