Texas Instruments REG711EA-2.7/2K5
REG711EA-2.7/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
REG711EA-2.7/2K5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG SWITCHD CAP 2.7V 8VSSOP
Datasheet Download
REG711EA-2.7/2K5.pdf
Availability of REG711EA-2.7/2K5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
REG711EA-2.7/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG711EA-2.7/2K5
Internal Part NumberEIS-REG711EA-2.7/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FunctionStep-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyCharge Pump
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)1.8V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output50mA
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG711EA-2.7/2K5
Related LinksREG711EA, REG711EA-2.7/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG711EA-2.7/2K5 Details Description
Related parts for REG711EA-2.7/2K5
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT XFP 20POS SMD R/A datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL LOW PWR 8SOIC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
# BNC JACK TRIAX datasheet.pdf
CAM, TRANSVERSE SLIDE datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 6POS datasheet.pdf