Recom Power REM10-0512D/C
REM10-0512D/C picture photo
Mfg. Part Number
REM10-0512D/C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 4.5-9VIN +/-12VOU
Datasheet Download
REM10-0512D/C.pdf
Availability of REM10-0512D/C
QUANTITY
REM10-0512D/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-0512D/C
Internal Part NumberEIS-REM10-0512D/C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Leakage Current Medical Grade AC-DC and DC-DC Converters
Featured ProductRECOM Power - REM3/6/10 Medical Grade Regulated DC/DC Converters
REM and RACM Series Medical Grade Converters
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesREM10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-0512D/C
Related LinksREM10-, REM10-0512D/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-0512D/C Details Description
Related parts for REM10-0512D/C
FIXED IND 8.7NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
IC DUAL HS DIFF LINE DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 113 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINITEK HDR VRT POL&LAT datasheet.pdf
AT 4P KIT WEDGE & CONTACTS datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A datasheet.pdf