Recom Power REM10-0512D/C
REM10-0512D/C picture photo
Mfg. Part Number
REM10-0512D/C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 4.5-9VIN +/-12VOU
Datasheet Download
REM10-0512D/C.pdf
Availability of REM10-0512D/C
QUANTITY
REM10-0512D/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-0512D/C
Internal Part NumberEIS-REM10-0512D/C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Leakage Current Medical Grade AC-DC and DC-DC Converters
Featured ProductRECOM Power - REM3/6/10 Medical Grade Regulated DC/DC Converters
REM and RACM Series Medical Grade Converters
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesREM10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-0512D/C
Related LinksREM10-, REM10-0512D/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-0512D/C Details Description
Related parts for REM10-0512D/C
IDC CABLE - MSC26K/MC26F/MPK26K datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 80VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 6DFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 960MA 160 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf