Recom Power REM10-1212S/A
REM10-1212S/A picture photo
Mfg. Part Number
REM10-1212S/A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
REM10-1212S/A.pdf
Availability of REM10-1212S/A
QUANTITY
REM10-1212S/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-1212S/A
Internal Part NumberEIS-REM10-1212S/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Leakage Current Medical Grade AC-DC and DC-DC Converters
Featured ProductRECOM Power - REM3/6/10 Medical Grade Regulated DC/DC Converters
REM and RACM Series Medical Grade Converters
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesREM10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-1212S/A
Related LinksREM10-, REM10-1212S/A Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-1212S/A Details Description
Related parts for REM10-1212S/A
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.6MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD O-D 14-TSSOP datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR RECT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND S-6 BAY SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf