Recom Power REM10-2405SW/C
REM10-2405SW/C picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2405SW/C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REM10-2405SW/C.pdf
Availability of REM10-2405SW/C
QUANTITY
REM10-2405SW/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2405SW/C
Internal Part NumberEIS-REM10-2405SW/C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Leakage Current Medical Grade AC-DC and DC-DC Converters
Featured ProductRECOM Power - REM3/6/10 Medical Grade Regulated DC/DC Converters
REM and RACM Series Medical Grade Converters
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesREM10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2405SW/C
Related LinksREM10-2, REM10-2405SW/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2405SW/C Details Description
Related parts for REM10-2405SW/C
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 1700V 16A 190W TO247 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MOUNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf