Recom Power REM10-2424SW/A/CTRL
REM10-2424SW/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REM10-2424SW/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 24VOUT
Datasheet Download
REM10-2424SW/A/CTRL.pdf
Availability of REM10-2424SW/A/CTRL
QUANTITY
REM10-2424SW/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-2424SW/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REM10-2424SW/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-2424SW/A/CTRL
Related LinksREM10-242, REM10-2424SW/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-2424SW/A/CTRL Details Description
Related parts for REM10-2424SW/A/CTRL
DIODE SCHOTTKY 15V 350MA SOT-23 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10POS STR 24V datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
SAK 2.5 CU/32 KRG BN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
GIC 2.5 REC CONT TIN PLATE TYPE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf