Recom Power REM10-4805SW/A
REM10-4805SW/A picture photo
Mfg. Part Number
REM10-4805SW/A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 05VOUT
Datasheet Download
REM10-4805SW/A.pdf
Availability of REM10-4805SW/A
QUANTITY
REM10-4805SW/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-4805SW/A
Internal Part NumberEIS-REM10-4805SW/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Leakage Current Medical Grade AC-DC and DC-DC Converters
Featured ProductRECOM Power - REM3/6/10 Medical Grade Regulated DC/DC Converters
REM and RACM Series Medical Grade Converters
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesREM10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-4805SW/A
Related LinksREM10-4, REM10-4805SW/A Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-4805SW/A Details Description
Related parts for REM10-4805SW/A
JUMPER-H1504TR/A2015W/H1504TR 4" datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 19POS PANL SLD CUP datasheet.pdf
OPTIC ATLAS NARROW 10DEG W/HOLDR datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CONN ASSY 2SPRING PINS 6CONN datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 13.72MM datasheet.pdf
SIDACTOR BI 220V 150A DO214AC datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 17W 1.2A 55FT-6 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf