Recom Power REM10-4815DW/A/CTRL
REM10-4815DW/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REM10-4815DW/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-15VOU
Datasheet Download
REM10-4815DW/A/CTRL.pdf
Availability of REM10-4815DW/A/CTRL
QUANTITY
REM10-4815DW/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REM10-4815DW/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REM10-4815DW/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM10-4815DW/A/CTRL
Related LinksREM10-481, REM10-4815DW/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REM10-4815DW/A/CTRL Details Description
Related parts for REM10-4815DW/A/CTRL
CONN HEADER 28POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC HALL SENSOR BIPO LATCH SIP-3L datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR14B/AE14M/AKR14B datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 16"L X 12"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 15A 125V datasheet.pdf
2 ROW BOX PIN 110 POS R/A datasheet.pdf