Recom Power REM3-2405D/C
REM3-2405D/C picture photo
Mfg. Part Number
REM3-2405D/C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REM3-2405D/C.pdf
Availability of REM3-2405D/C
QUANTITY
REM3-2405D/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REM3-2405D/C
Internal Part NumberEIS-REM3-2405D/C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Leakage Current Medical Grade AC-DC and DC-DC Converters
Featured ProductRECOM Power - REM3/6/10 Medical Grade Regulated DC/DC Converters
REM and RACM Series Medical Grade Converters
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesREM3
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)300mA, 300mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation5.0kV (5000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REM3-2405D/C
Related LinksREM3-2, REM3-2405D/C Datasheet, Recom Power Distributor
REM3-2405D/C Details Description
Related parts for REM3-2405D/C
JUMPER-H1504TR/A2015A/H1504TR 8" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 200MA 240 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 110V datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 1BN/50 AR UC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 16"W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf