| Internal Part Number | EIS-REM3-243.3SW/A/CTRL | |
| Product Training Modules | Low Leakage Current Medical Grade AC-DC and DC-DC Converters | |
| Standard Package | 7 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | REM3 | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 1A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 3W | |
| Voltage - Isolation | 5.0kV (5000V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (6 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Efficiency | 82% | |
| Power (Watts) - Max | 3W | |