Integrated Device Technology (IDT) IDT71V67802S166PF8
IDT71V67802S166PF8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V67802S166PF8
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V67802S166PF8.pdf
Availability of IDT71V67802S166PF8
QUANTITY
IDT71V67802S166PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V67802S166PF8
Internal Part NumberEIS-IDT71V67802S166PF8
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V67802S166PF8
Related LinksIDT71V678, IDT71V67802S166PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V67802S166PF8 Details Description
Related parts for IDT71V67802S166PF8
CABLE 2COND 22AWG NAT SHLD 1000' datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/90F SN GN BX datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 43POS datasheet.pdf
RES SMD 2.91K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf