ebm-papst Inc. RER175-42/18/2TDMLP
RER175-42/18/2TDMLP picture photo
Mfg. Part Number
RER175-42/18/2TDMLP
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC
Datasheet Download
RER175-42/18/2TDMLP.pdf
Availability of RER175-42/18/2TDMLP
QUANTITY
RER175-42/18/2TDMLP Order Process
Ship out your order
Specifications of RER175-42/18/2TDMLP
Internal Part NumberEIS-RER175-42/18/2TDMLP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package25
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesRER175DC
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRound - 175mm Dia x 69mm W
Air Flow353.0 CFM (9.99m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)42W
RPM3400 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range36 ~ 65VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - BladePlastic, Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER175-42/18/2TDMLP
Related LinksRER175-42, RER175-42/18/2TDMLP Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
RER175-42/18/2TDMLP Details Description
Related parts for RER175-42/18/2TDMLP
JUMPER-H1503TR/A2015Y/X 5" datasheet.pdf
IC EXTRACTOR 28-TSSOP datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUT 3MA 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 18POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf