Vishay/Dale RER40F12R1RC02
RER40F12R1RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER40F12R1RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F12R1RC02.pdf
Availability of RER40F12R1RC02
QUANTITY
RER40F12R1RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F12R1RC02
Internal Part NumberEIS-RER40F12R1RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F12R1RC02
Related LinksRER40F1, RER40F12R1RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F12R1RC02 Details Description
Related parts for RER40F12R1RC02
MOSFET P-CH 60V 3A SSOT-6 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 7/8" datasheet.pdf
CONV DC-DC 150W 48VIN 3.3V POS datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CABLE .085 N TYPE PLUG-PLUG 12" datasheet.pdf
FF SAFETY SW & ACTUATOR 2NC DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf