Vishay/Dale RER40F1501RC02
RER40F1501RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER40F1501RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F1501RC02.pdf
Availability of RER40F1501RC02
QUANTITY
RER40F1501RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F1501RC02
Internal Part NumberEIS-RER40F1501RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F1501RC02
Related LinksRER40F1, RER40F1501RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F1501RC02 Details Description
Related parts for RER40F1501RC02
FIXED IND 2.7UH 193MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
FILTER EMI 470PF 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf