Vishay/Dale RER40F1501RCSL
RER40F1501RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F1501RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F1501RCSL.pdf
Availability of RER40F1501RCSL
QUANTITY
RER40F1501RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F1501RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F1501RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F1501RCSL
Related LinksRER40F1, RER40F1501RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F1501RCSL Details Description
Related parts for RER40F1501RCSL
IC REG LDO 24V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 1.4V 5TSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 10POS VERT SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR WATCHDOG LV SC70-4 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6WDFN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf