Vishay/Dale RER40F1820RCSL
RER40F1820RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F1820RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 182 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F1820RCSL.pdf
Availability of RER40F1820RCSL
QUANTITY
RER40F1820RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F1820RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F1820RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F1820RCSL
Related LinksRER40F1, RER40F1820RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F1820RCSL Details Description
Related parts for RER40F1820RCSL
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC 2825 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 1.3A 1.02 OHM TH datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 133X91MM 12VDC datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 132CSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
FUSE LINK 500V AM NH 125A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 5W 4320 WIDE datasheet.pdf