Microchip Technology PIC16F628T-20I/SS
PIC16F628T-20I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F628T-20I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16F628T-20I/SS.pdf
Availability of PIC16F628T-20I/SS
QUANTITY
PIC16F628T-20I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F628T-20I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16F628T-20I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F628T-20I/SS
Related LinksPIC16F62, PIC16F628T-20I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F628T-20I/SS Details Description
Related parts for PIC16F628T-20I/SS
RES SMD 100 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND WHITE 100' datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LAMP NEON WIRE TERMINAL NE-68 datasheet.pdf
RES 523 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
PWR RCPT R/A THOLE GOLD 18POS datasheet.pdf
100 PPR 0.375 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC HNG LVR datasheet.pdf
HEADER 20POS 2.54MM TH datasheet.pdf