Vishay/Dale RER40F1R27RC02
RER40F1R27RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER40F1R27RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 1.27 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F1R27RC02.pdf
Availability of RER40F1R27RC02
QUANTITY
RER40F1R27RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F1R27RC02
Internal Part NumberEIS-RER40F1R27RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F1R27RC02
Related LinksRER40F1, RER40F1R27RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F1R27RC02 Details Description
Related parts for RER40F1R27RC02
RES SMD 3.74K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 0.9-5V NEG ON/OFF datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
DISPLAY 0.2" 2DIGIT BLUE CA SMD datasheet.pdf
RES 2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf