Vishay/Dale RER40F2R05RCSL
RER40F2R05RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F2R05RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.05 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F2R05RCSL.pdf
Availability of RER40F2R05RCSL
QUANTITY
RER40F2R05RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F2R05RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F2R05RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F2R05RCSL
Related LinksRER40F2, RER40F2R05RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F2R05RCSL Details Description
Related parts for RER40F2R05RCSL
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 28-TSSOP datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR METAL STRIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 105MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" RBW JACKS NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W 12V DO214AC datasheet.pdf
AB 26C 26#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf