Vishay/Dale RER40F3160RCSL
RER40F3160RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F3160RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F3160RCSL.pdf
Availability of RER40F3160RCSL
QUANTITY
RER40F3160RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F3160RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F3160RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F3160RCSL
Related LinksRER40F3, RER40F3160RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F3160RCSL Details Description
Related parts for RER40F3160RCSL
FIXED IND 68UH 1.57A 151.7 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 220 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 1506 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf