Vishay/Dale RER40F38R3MCSL
RER40F38R3MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F38R3MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F38R3MCSL.pdf
Availability of RER40F38R3MCSL
QUANTITY
RER40F38R3MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F38R3MCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F38R3MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F38R3MCSL
Related LinksRER40F3, RER40F38R3MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F38R3MCSL Details Description
Related parts for RER40F38R3MCSL
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .159" .156"L datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 5V 4.63V 8-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 152 TYPE A 28POS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FAN 220VAC 119X38MM TERM datasheet.pdf