Vishay/Dale RER40F4640PCSL
RER40F4640PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F4640PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 464 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F4640PCSL.pdf
Availability of RER40F4640PCSL
QUANTITY
RER40F4640PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F4640PCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F4640PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F4640PCSL
Related LinksRER40F4, RER40F4640PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F4640PCSL Details Description
Related parts for RER40F4640PCSL
KNOB BLK/MATTE.50"DIA .250"SHAFT datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 5V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220-2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.02% 1/10W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf