Vishay/Dale RER40F4990RCSL
RER40F4990RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F4990RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F4990RCSL.pdf
Availability of RER40F4990RCSL
QUANTITY
RER40F4990RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F4990RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F4990RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F4990RCSL
Related LinksRER40F4, RER40F4990RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F4990RCSL Details Description
Related parts for RER40F4990RCSL
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 23VC SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 600mA (Switch) 28-QFN (4x5) datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 720 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf