Vishay/Dale RER40F4R32RCSL
RER40F4R32RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F4R32RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.32 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F4R32RCSL.pdf
Availability of RER40F4R32RCSL
QUANTITY
RER40F4R32RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F4R32RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F4R32RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER40
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.32
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F4R32RCSL
Related LinksRER40F4, RER40F4R32RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F4R32RCSL Details Description
Related parts for RER40F4R32RCSL
BATTERY NICAD PACK 4.8V 1500MAH datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
PREMIUM XGA CONNECTION CABLE datasheet.pdf
FILTER SAW 1.8425/1.96GHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
QSFP-CX4 DDR 4CH PLENUM OM2 26M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf