Vishay/Dale RER40F5R11MCSL
RER40F5R11MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F5R11MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F5R11MCSL.pdf
Availability of RER40F5R11MCSL
QUANTITY
RER40F5R11MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F5R11MCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F5R11MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F5R11MCSL
Related LinksRER40F5, RER40F5R11MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F5R11MCSL Details Description
Related parts for RER40F5R11MCSL
CAP TRIMMER 2-5PF 100V TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 14.3A 4.87 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 40POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
UMY5-4236 SAFETY MAT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf