Vishay/Dale RER40F5R11RC02
RER40F5R11RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER40F5R11RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F5R11RC02.pdf
Availability of RER40F5R11RC02
QUANTITY
RER40F5R11RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F5R11RC02
Internal Part NumberEIS-RER40F5R11RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F5R11RC02
Related LinksRER40F5, RER40F5R11RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F5R11RC02 Details Description
Related parts for RER40F5R11RC02
CONN HEADER 3POS VERT .163 AU datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf