Vishay/Dale RER40F60R4RCSL
RER40F60R4RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F60R4RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F60R4RCSL.pdf
Availability of RER40F60R4RCSL
QUANTITY
RER40F60R4RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F60R4RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F60R4RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F60R4RCSL
Related LinksRER40F6, RER40F60R4RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F60R4RCSL Details Description
Related parts for RER40F60R4RCSL
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK datasheet.pdf
CONV DC-DC +/-12V 1.25A 30W PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
VENT KIT GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 7.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf