Vishay/Dale RER40F68R0RCSL
RER40F68R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F68R0RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 68 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F68R0RCSL.pdf
Availability of RER40F68R0RCSL
QUANTITY
RER40F68R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F68R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F68R0RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F68R0RCSL
Related LinksRER40F6, RER40F68R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F68R0RCSL Details Description
Related parts for RER40F68R0RCSL
IC OPAMP INSTR 37KHZ 16SO datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 6V .35A SMD 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 160MHZ 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf