Vishay/Dale RER40F72R0MCSL
RER40F72R0MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F72R0MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 72 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F72R0MCSL.pdf
Availability of RER40F72R0MCSL
QUANTITY
RER40F72R0MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F72R0MCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F72R0MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)72
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F72R0MCSL
Related LinksRER40F7, RER40F72R0MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F72R0MCSL Details Description
Related parts for RER40F72R0MCSL
EMI FILTER 250VAC 16A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
12P MTA156 ASSY 24AWG WHT LF datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN RA DIFFUSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf