Vishay/Dale RER40F8R66RCSL
RER40F8R66RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F8R66RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F8R66RCSL.pdf
Availability of RER40F8R66RCSL
QUANTITY
RER40F8R66RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F8R66RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F8R66RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F8R66RCSL
Related LinksRER40F8, RER40F8R66RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F8R66RCSL Details Description
Related parts for RER40F8R66RCSL
RES SMD 619K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
REPL LED BULB RED 6V datasheet.pdf
RF IQ DEMOD IIP2 DC OFFSET 24QFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf