Vishay/Dale RER40F9R09MCSL
RER40F9R09MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F9R09MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 9.09 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F9R09MCSL.pdf
Availability of RER40F9R09MCSL
QUANTITY
RER40F9R09MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F9R09MCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F9R09MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F9R09MCSL
Related LinksRER40F9, RER40F9R09MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F9R09MCSL Details Description
Related parts for RER40F9R09MCSL
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.80M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 277K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf