Vishay/Dale RER45F12R1RCSL
RER45F12R1RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F12R1RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F12R1RCSL.pdf
Availability of RER45F12R1RCSL
QUANTITY
RER45F12R1RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F12R1RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F12R1RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F12R1RCSL
Related LinksRER45F1, RER45F12R1RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F12R1RCSL Details Description
Related parts for RER45F12R1RCSL
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 8POS datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 4OUT 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES 165 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf