Vishay/Dale RER45F1400RCSL
RER45F1400RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F1400RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F1400RCSL.pdf
Availability of RER45F1400RCSL
QUANTITY
RER45F1400RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F1400RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F1400RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F1400RCSL
Related LinksRER45F1, RER45F1400RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F1400RCSL Details Description
Related parts for RER45F1400RCSL
IC FLASH 4MBIT 55NS 32PLCC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MT PINS datasheet.pdf
IC BATTERY MGMT CTRLR 64HTQFP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
CONN PLUG 51POS 0.5MM datasheet.pdf