Vishay/Dale RER45F2500RCSL
RER45F2500RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2500RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2500RCSL.pdf
Availability of RER45F2500RCSL
QUANTITY
RER45F2500RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2500RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F2500RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2500RCSL
Related LinksRER45F2, RER45F2500RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2500RCSL Details Description
Related parts for RER45F2500RCSL
TVS DIODE 90VWM 153.3VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 400MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
PTC RESET FUSE 60V 40A RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 24VQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf