Vishay/Dale RER45F2R70MCSL
RER45F2R70MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F2R70MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.7 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F2R70MCSL.pdf
Availability of RER45F2R70MCSL
QUANTITY
RER45F2R70MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F2R70MCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F2R70MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F2R70MCSL
Related LinksRER45F2, RER45F2R70MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F2R70MCSL Details Description
Related parts for RER45F2R70MCSL
CAP CER 0.50PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 2POS SKT datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 3PVH 6COL NK datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf