Vishay/Dale RER45F3160RCSL
RER45F3160RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F3160RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F3160RCSL.pdf
Availability of RER45F3160RCSL
QUANTITY
RER45F3160RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F3160RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F3160RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F3160RCSL
Related LinksRER45F3, RER45F3160RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F3160RCSL Details Description
Related parts for RER45F3160RCSL
FUSE CERAMIC 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2924 datasheet.pdf
IC BALLAST CONTROL INTEG 16-SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K 128POS SC70-6 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 38TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SSR GN2 DUAL 40A/480VAC 4-15VDC datasheet.pdf
FEM SKT BLADE POL 15M datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X8L 1206 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf