Vishay/Dale RER45F4020PCSL
RER45F4020PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F4020PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 402 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F4020PCSL.pdf
Availability of RER45F4020PCSL
QUANTITY
RER45F4020PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F4020PCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F4020PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F4020PCSL
Related LinksRER45F4, RER45F4020PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F4020PCSL Details Description
Related parts for RER45F4020PCSL
RES 10M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 180 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN DIP SOCKET 1POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf