Vishay/Dale RER45F4R64RCSL
RER45F4R64RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER45F4R64RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F4R64RCSL.pdf
Availability of RER45F4R64RCSL
QUANTITY
RER45F4R64RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F4R64RCSL
Internal Part NumberEIS-RER45F4R64RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER45
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F4R64RCSL
Related LinksRER45F4, RER45F4R64RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F4R64RCSL Details Description
Related parts for RER45F4R64RCSL
DC/DC CONVERTER 3.3V 23W datasheet.pdf
IC COMP ULTLOPWR W/REF DUAL8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 16BIT BIPOLAR ADC 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 STR TIN datasheet.pdf
IC FILTER/ESD PROT 7CH WLP-18 datasheet.pdf
CONN MINI UHF PLUG 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CABLE 5M CONNECTOR BOTH ENDS datasheet.pdf
ENCLOSED SWES BZG/BZHTOP ROLLER datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC M8 datasheet.pdf