Vishay/Dale RER45F51R1RC02
RER45F51R1RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER45F51R1RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER45F51R1RC02.pdf
Availability of RER45F51R1RC02
QUANTITY
RER45F51R1RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER45F51R1RC02
Internal Part NumberEIS-RER45F51R1RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER45F51R1RC02
Related LinksRER45F5, RER45F51R1RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER45F51R1RC02 Details Description
Related parts for RER45F51R1RC02
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220CP-3 datasheet.pdf
MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CBL STR FEMALE-R/A MALE 5POS 3' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 1206 datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 5/16" 6.13" datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf